© 2019 East Anglian Border Collie Club

East Anglian Border Collie Club

Championship Show

Monday 6th May 2019

Dog Judge : Geoff Paton      Bitch Judge : Peter Simmon

Referee : Steve Beaumont

Best In Show

Reserve Best In Show

Best Puppy In Show

Reserve Best Puppy In Show

Best Veteran In Show

Reserve Best In Show

Best Any Other Colour

Best Good Citizen Dog Scheme

Class

Class 1 : Veteran Dog (9/1)

1st

2nd

3rd

Res

VHC

1st

2nd

3rd

Res

VHC

Bilyara Orapa ShCM (Stacey)

Shemella Black Shadow (Good, Lewis & Lewis)

Sianworth Highland Knight (Jones)

Quories Sweep From Snowmere (Mockford)

Moshanta Midnight Sky (Follwell)

Class

Class 2 : Minor Puppy Dog (2/0)

1st

2nd

Fayken Truth Or Dare With Arrodare (Green & Ratcliffe)

Kirkwind Bow Jangles (Gardner)

Class 3 : Puppy Dog (0/0)

No entries

Class 4 : Junior Dog (6/0)

1st

2nd

3rd

Res

VHC

Chikaramor Cast A Spell Of Glenfound (Rettie & Morley)

Janbell Just The Ticket For Edwinoak (Aston, Large & Rackham)

Arrodare Royal Approval (Oliver)

Kirkwind Shooting Star (Porter)

Kirkwind Starship Trooper (Simmons)

Class 5 : Yearling Dog (5/0)

1st

2nd

3rd

Res

VHC

Master Of Illusion JW (Lee)

Chikaramor Cast A Spell Of Glenfound (Rettie & Morley)

Eyes Of The World Que Tal Guao (Carley)

Kirkwind Shooting Star (Porter)

Dreamwork My Perfect You (Spurr & Cooper)

Class 6 : Graduate Dog (2/0)

1st

2nd

Mirajae Frozen Again For Hysteps (Austin)

janbell The Force Awakens (Pollard)

Class 7 : Post Graduate Dog (5/0)

1st

2nd

3rd

Res

VHC

Laceway Especially For You (Hayward)

Bramblesaz Winter Revo At Bordacharm (Armstrong)

Littlethorn Interceptor (Frawley)

Bramblesaz Aqua Freedom (Brierley)

Kirkwind Jumping Jupiter (Porter)

Class 8 : Limit Dog (6/0)

1st

2nd

3rd

Res

VHC

Thwaitlake All Fired Up JW (Wiltshire, Carter & Akester)

Kanamaren Trick Of The Tail At Borderbeau JW ShCM (Beaumont)

Shemella Dark Star (Good, Lewis & Lewis)

Goytre First Edition (Brierley)

Kinaway All Is Said And Done For Jacamalis JW (Kinton & Davis)

Class 9 : Open Dog (8/1)

1st

2nd

3rd

Res

VHC

Dalguise Dream On JW (Atkin, Green & Ratcliffe)

Arrodare Hear Me Roar (Ratcliffe)

Tullacrest Signd Syld Deliverd To Bilyara (IMP) JW ShCM ShCEx (Angier & Stacey)

Littlethorn Manta (Tunnicliff)

Goytre Chance In A Million (AI) (Chance)

Class 10 : Champion Dog (2/0)

1st

2nd

Sh Ch Laceway Photo Finish (Fawcett)

Sh Ch Simaro James Bond JW (IMP) (Harlow)

Class 11 : Special Open (A.O.C.) Dog (5/1)

1st

2nd

3rd

Res

Tobermoray All About Banksy JW (Spencer)

Quories Sweep From Snowmere (Mockford)

Ampriors Harvest Gold (Pollard)

Kirkwind Starship Trooper (Simmons)

Class 12 : Good Citizen Dog Scheme Dog (3/0)

1st

2nd

3rd

Quories Sweep From Snowmere (Mockford)

Bilyara Rover Ranch ShCM (Tansley)

Littlethorn Interceptor (Frawley)

Sh Ch Laceway Photo Finish

Sh Ch Arrodare Deevil In Disguise JW

Fayken Hold The Dark For Arrodare

Arrodate Beautiful Trauma

Locheil All That's Magical Avec Coussiere

Bilyara Orapa ShCM

Dreamwork Interstellar

Bordabears Special Legacy

Class 13 : Veteran Bitch (5/0)

1st

2nd

3rd

Res

VHC

1st

2nd

3rd

Res

VHC

Locheil All That's Magical Avec Coussiere (Grant)

Locheil Violets Are Blue (Donald)

Moshanta Must Be Love At Janquillow (Follwell)

Locheil Just Cruisin (Macdonald)

Shemella Evening Mist (Good, Lewis & Lewis)

Class

Class 14 : Minor Puppy Bitch (3/1)

1st

2nd

Fayken Hold The Dark For Arrodare (Green & Ratcliffe)

Fayken Final Destination (Smith & Green)

Class 15 : Puppy Bitch (1/0)

1st

Arrodare Beautiful Trauma (Green & Ratcliffe)

Arrodare Beautiful Trauma (Green & Ratcliffe)

Class 16 : Junior Bitch (6/0)

1st

2nd

3rd

Res

VHC

Arrodare Royal Flush (Lee & Ratcliffe)

Tobermoray Godrevy Beach (Small)

Dreamwork Collat'ral Beauty (Spurr)

Chikaramor So Magical Over Sianworth (Jones)

Tobermoray Dance A Dream At Jephanil (Barker & Young)

Class 17 : Yearling Bitch (4/0)

1st

2nd

3rd

Res

Arrodare Girl Crush (Gorley & Ratcliffe)

Wikid Intentions (Wiltshere & Akester)

Chikaramor So Magical Over Sianworth (Jones)

She Is Magic At Honeybears (Stuckey)

Class 18 : Graduate Bitch (5/0)

1st

2nd

3rd

Res

VHC

Tobermoray Godrevy Beach (Small)

Littlethorn Aero (Turner)

Alpana Strike A Pose (Wettern)

Dreamwork Collat'ral Beauty (Spurr)

Tazaeos Knights Forisia (Batiste)

Class 19 Post Graduate Bitch (13/0)

1st

2nd

3rd

Res

VHC

Shemella Drifting Snow (Good, Lewis & Lewis)

Bordabears Special Legacy (Mitchell)

Dreamwork Interstellar (Spurr)

Kinaway Chocolate Delight (Horne Carter)

Allymoon Quirk Of Fate For Arrodare (IMP) (Oliver & Ratcliffe)

Class 20 : Limit Bitch (12/2)

1st

2nd

3rd

Res

VHC

Fayken Striptease JW (Smith & Green)

Shemella Moonlight Dream (Good, Lewis & Lewis)

Jupavia Echota (Carley)

Laceway Enchanted Voices (Fawcett)

Locheil Love Heart (Macdonald)

Class 21 : Open Bitch (8/1)

1st

2nd

3rd

Res

VHC

Dalguise Forever Special (Rettie & Alcorn)

Sh Ch Arrodare Good Luck Charm (Gorley & Ratcliffee)

Story Rex Irreplaceable (IMP) (Stacey)

Jupavia Just For You (Carley)

Littlethorn Shelby JW (Tunnicliff)

Class 22 : Champion Bitch (3/0)

1st

2nd

3rd

Sh Ch Arrodare Devil In Disguise JW (Ratcliffe)

Sh Ch Jupavia Seventh Blessing (Carley)

Sh Ch Coussiere The Showgirl (Grant)

Class 23 : Special Open (A.O.C.) Bitch (6/2)

1st

2nd

3rd

Res

Dreamwork Interstellar (Spurr)

Kinaway Chocolate Delight (Horne Carter)

Goytre Bamburgh Beach Babe (Elliott)

Sianworth Special Edition (Jones)

Class 24 : Good Citizen Dog Scheme Bitch (4/0)

1st

2nd

3rd

Res

Bordabears Special Legacy (Mitchell)

Bilyara Ice Maiden (Tansley)

Goytre Bamburgh Beach Babe (Elliott)

Tazaeos Knights Florisia (Batiste)

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now